Wyszukiwarki

google

Google - największa i najbardziej popularna wyszukiwarka zasobów internetowych. Google jako pierwsza wprowadziła przeszukiwania nie tylko stron WWW, ale także dokumentów zapisanych w formacie PDF, Word, Excel czy prezentacje wykonane w programie PowerPoint. Szczególnie interesująca może być usługa Google Books (http://books.google.com), dająca możliwość przeszukiwania pełnych tekstów książek udostępnianych przez wiele bibliotek i wydawców (Library Project).
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.google.com/intl/en/options

yahoo

Yahoo - kolejna po Google bardzo popularna wyszukiwarka. Charakterystycznym produktem Yahoo jest katalog tematyczny. Stanowi on integralną część serwisu, połączoną z wyszukiwarką. Ta dodatkowa cecha umożliwia przeglądanie zasobów sieciowych według danych kategorii, np. Medycyna i zdrowie: http://dir.yahoo.com/Health/.  Możliwości Yahoo pozwalają na wyszukiwanie stron WWW, grafiki oraz przeglądanie katalogów i grup newsowych.


scholar

Google Scholar - najbardziej popularna wyszukiwarka naukowa. Stanowi wartościowe narzędzie do pozyskiwania informacji naukowej i może być pomocna w szybkim dotarciu do poszukiwanych danych. Umożliwia przeszukiwanie wielu naukowych wydawnictw, fachowych magazynów, jak również naukowych artykułów dostępnych w sieci. Usługa Google Scholar ułatwia wyszukiwanie tekstów naukowych. W jednym miejscu można przeszukać materiały z wielu dziedzin i źródeł: artykuły recenzowane, prace naukowe, książki, materiały zgłoszone do publikacji, streszczenia i artykuły pochodzące z wydawnictw naukowych, repozytoriów, uniwersytetów i innych organizacji akademickich. W swoich zasobach indeksuje literaturę z wydawnictw naukowych, takich jak: BioMed Central, Blackwell Publishing, BMJ, Cambridge U.P. Nature, Oxford U.P., Springer-Verlag, Taylor Francis, Wiley, Kluwer. Wyszukiwarka indeksuje również literaturę pochodzącą z bazy Medline (PubMed), co jest ważne w przypadku wyszukiwania informacji medycznej. 

Kontakt

Oddział Informacji Naukowej BM

tel. 12 657 23 10

e-mail: informacja.naukowa@bm.cm-uj.krakow.pl

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
8-20
8-20
8-16
8-20
8-20
9-15