Opis i organizacja zbiorów

Charakterystyka zbiorów

Biblioteka Medyczna udostępnia literaturę z zakresu medycyny, farmacji, pielęgniarstwa i nauk pokrewnych takich jak biologia, chemia, psychologia, kosmetologia. Zbiory te gromadzone są w oparciu o potrzeby naszych użytkowników, którymi są głównie studenci i pracownicy naukowi uczelni, jak również inni pracownicy służby zdrowia.

Biblioteka posiada obszerną kolekcję czasopism, w tym najważniejsze tytuły recenzowane, reprezentujące szereg dziedzin medycyny, farmacji i nauk pokrewnych. Bieżąca kolekcja obejmuje ok. 7000 tytułów dostępnych online oraz ponad 300 czasopism polskich i 75 zagranicznych w wersji drukowanej, dostępnych w Czytelni Czasopism (tytuły z dwóch ostatnich lat przechowywane są w Czytelni, a starsze roczniki w Magazynie Głównym). Niektóre specjalistyczne tytuły znajdują się również w bibliotekach instytutowych.

Księgozbiór Biblioteki liczy około 300 000 woluminów druków zwartych, z czego część funkcjonuje jako kolekcje podręczne poszczególnych katedr oraz zbiory dydaktyczne bibliotek instytutowych. Zarówno w katalogu elektronicznym jak i tradycyjnym podana jest zawsze lokalizacja poszukiwanej pozycji.

W Bibliotece wydzielono obszerny księgozbiór podręczników studenckich, dostępny w Wypożyczalni na parterze. Podręczniki te są wypożyczane studentom na okres jednego roku akademickiego. Najnowsze wydania podręczników znajdują się także w Czytelni Książek do korzystania na miejscu oraz częściowo w Magazynie Głównym, skąd wypożycza się książki na okres miesiąca, z możliwością prolongaty.

Oprócz obszernego zakresu literatury medycznej wydanej w formie drukowanej, Biblioteka zapewnia dostęp do książek w formie elektronicznej zamieszczonych na takich platformach jak: Ibuk, Access Medicine, Access Surgery, MyiLibrary, Medicines Complete, Ebrary Academic Complete. W Czytelni Zasobów Elektronicznych użytkownicy mogą korzystać z 5 500 tytułów czasopism elektronicznych oraz kilkunastu baz medycznych i zbiorów multimedialnych. Na terenie całej biblioteki działa sieć Wi-Fi. Dostęp do zasobów elektronicznych dla uprawnionych użytkowników jest możliwy również z wszystkich komputerów w sieci UJ oraz z domu.

Szczególne miejsce w zbiorach Biblioteki zajmują publikacje pracowników UJ CM oraz Akademii Medycznej w Krakowie. Rozprawy habilitacyjne i doktorskie obronione na naszej Uczelni są opracowywane komputerowo, a informacja o nich dostępna poprzez katalog elektroniczny. Prace doktorskie obronione po 2004 roku na Wydziale Lekarskim, Wydziale Farmaceutycznym oraz na Wydziale Nauk o Zdrowiu są ponadto dostępne w wersji pełnotekstowej w Cyfrowej Bibliotece Medycznej.

Biblioteka oferuje czytelnikom dostęp do bogatej kolekcji XIX-wiecznej polsko- i obcojęzycznej literatury medycznej. Zbiór historyczny uzupełnia nowo opracowany w katalogu polski księgozbiór medyczny z lat 1901-1945. Całość, wraz z czasopismami z przełomu XIX/XX wieku, stanowi jedną z najbardziej interesujących kolekcji bibliotecznych obrazujących rozwój polskiej medycyny.

Biblioteka dysponuje również wyjątkowo obszernym księgozbiorem literatury homeopatycznej (głównie w języku niemieckim) dostępnym w Czytelni Książek. Zbiór ten przekazany został bibliotece w darze przez panią dr Ewę Grott - Przewodniczącą Sekcji Medycyny Naturalnej i Homeopatii Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech.
 

Katalogi

 • Katalog Komputerowy
  Katalog komputerowy zbiorów Bibliotek UJ w odniesieniu do Collegium Medicum obejmuje:
  • wszystkie wydawnictwa książkowe wydane po 1998 r. znajdujące się w Bibliotece Medycznej UJ CM (wcześniejsze wydania w trakcie uzupełniania)
  • wszystkie książki z bieżącego wpływu (po 2004 r.) dostępne w Bibliotece Medycznej UJ CM oraz w bibliotekach wydziałów, instytutów, katedr i zakładów
  • referencyjny zasób literatury znajdujący się w Czytelni Biblioteki Medycznej UJ CM
  • całość księgozbioru dydaktycznego (wieloegzemplarzowe skrypty i podręczniki)
  • prace doktorskie i habilitacyjne obronione w UJ CM
  • kolekcje medycznych druków XIX w. oraz wydanych w latach 1901-1945 znajdujących się w zbiorach Biblioteki Medycznej UJ CM
  • kolekcje czasopism polskich i zagranicznych (w trakcie uzupełniania)
  • kolekcje dokumentów elektronicznych (w wyborze)
  • książki elektroniczne polskie i zagraniczne, dostępne w sieci uczelnianej UJ CM
 • Katalogi kartkowe
  Katalogi tradycyjne obejmują zasoby:
  • Biblioteki Medycznej do roku 1998
  • bibliotek wydziałowych, instytutowych i zakładowych do roku 2005
 • NUKAT
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny Polskich Bibliotek Naukowych przydatny w poszukiwaniu pozycji nie notowanych w zbiorach bibliotecznych UJ CM.
   
 • KaRo
  Katalog Rozproszony Bibliotek Polskich – dodatkowe narzędzie ułatwiające poszukiwania pozycji niedostępnych w zbiorach bibliotecznych UJ CM.

 

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji Zapytaj bibliotekarza

 

Organizacja zbiorów

Zbiory Biblioteki Medycznej UJ CM (w tym zbiory czytelniane w wolnym dostępie) zaaranżowano według klasyfikacji National Library of Medicine (NLM, USA) stosowanej w większości bibliotek medycznych na świecie. Kolekcje zbiorów wykraczające poza tematykę ściśle medyczną objęte są klasyfikacją Library of Congress (LC, USA)

Zgodnie z obowiązującymi standardami

 • każda książka zaopatrzona jest w numer klasyfikacyjny (sygnaturę). Numer ten pozwala na znalezienie danej pozycji na półce oraz w katalogu elektronicznym.
 • książki na podobny temat są zgrupowane w jednym miejscu, ich sygnatury rozpoczynają się od tego samego symbolu.

  Korzystając z Katalogu Komputerowego można wpisać symbol klasyfikacji do pola „sygnatura", by zorientować się, jakie książki na dany temat posiada Biblioteka Medyczna lub jej agendy.

Zobacz ogólny schemat klasyfikacji NLM

Zobacz ogólny schemat klasyfikacji LC

 


Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji Zapytaj bibliotekarza

Kontakt

Oddział Informacji Naukowej BM

tel. 12 657 23 10

e-mail: informacja.naukowa@bm.cm-uj.krakow.pl

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
8-15
8-20
8-15
8-20
8-15
 nieczynne