Najczęściej zadawane pytania

» 1. Kto może wypożyczać książki?

Zgodnie z regulaminem Biblioteki IZP książki mogą być wypożyczane do domu tylko studentom i pracownikom Wydziału Nauk o Zdrowiu UJCM. Pozostali użytkownicy mogą korzystać z księgozbioru biblioteki tylko na miejscu, czyli w czytelni. W wyjątkowych sytuacjach „zewnętrzni" użytkownicy mogą na krótki czas pożyczyć interesujące ich materiały zostawiając w bibliotece na ten okres legitymację studencką lub inny, ważny dokument.

» 2. Jak mogę zapisać się do Biblioteki?

Do dokonania zapisu na dany rok akademicki konieczna jest legitymacja studencka, która jest równocześnie kartą biblioteczną.

» 3. Na jak długo mogę wypożyczyć książki?

Książki mogą być wypożyczane tylko na okres jednego miesiąca, z możliwością prolongaty, czyli przedłużenia terminu wypożyczenia książek, pod warunkiem, że książka nie została zarezerwowana przez innego czytelnika.

» 4. Ile książek mogę wypożyczyć naraz?

Maksymalnie można wypożyczyć cztery tytuły książek.

» 5. W jaki sposób mogę uzyskać informację katalogową?

Informację o zbiorach zgromadzonych w Bibliotece uzyskać można korzystając z katalogu Biblioteki Jagiellońskiej: http://www.bj.uj.edu.pl/uj/katalog
Książki, które można wypożyczyć w Bibliotece Instytutu Zdrowia Publicznego mają kod lokalizacji oznaczony jako: Instytut Zdrowia Publicznego. Książki oznaczone statusem „dostępny", można wypożyczać do domu, pod warunkiem, że w Bibliotece Instytutu Zdrowia Publicznego znajduje się więcej niż jeden egzemplarz danej książki. Książki oznaczone statusem „nie wypożycza się" dostępne są tylko na terenie czytelni, książki oznaczone statusem „niedostępny" mogą zostać udostępnione po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikami biblioteki, tylko na terenie czytelni.

» 6. W jaki sposób mogę zarezerwować książki?

Książki rezerwować można osobiście lub za pośrednictwem maila, pisząc na adres : biblioteka.izp@bm.cm-uj.krakow.pl

» 7. W jaki sposób mogę przedłużyć okres wypożyczenia książek?

Książki można prolongować osobiście lub za pośrednictwem maila, pisząc na adres: biblioteka.izp@bm.cm-uj.krakow.pl

» 8. Czy czasopisma można wypożyczać?

Nie. Z czasopism można korzystać tylko na terenie czytelni.

» 9. W jakich godzinach mogę korzystać z czytelni?

Czytelnia otwarta jest w tych samych godzinach, co Biblioteka Instytutu Zdrowia Publicznego.

» 10. Czy w bibliotece dostępny jest Internet bezprzewodowy?

Tak. Hasło dostępne jest u pracowników biblioteki.

» 11. Czy w bibliotece dostępne jest ksero?

Niestety nie, ale pod zastaw dokumentu można na krótki czas wypożyczyć dostępne w czytelni książki oraz czasopisma.

» 12. Czy w bibliotece można uzyskać pomoc w korzystaniu z elektronicznych baz bibliograficznych (PubMed, Embase, Polska Bibliografia Lekarska, OECD i inne)?

Tak. Osoby, które pragną odbyć bardziej szczegółowe szkolenie w zakresie korzystania z baz danych, proszone są o wcześniejsze umówienie spotkania z pracownikami biblioteki (drogą telefoniczną: 12 43 32 806 lub mailową).

» 13. W jaki sposób można uzyskać odpowiedź na pytania informacyjno-wyszukiwawcze?

Bezpośrednio u pracowników biblioteki. W przypadku bardziej szczegółowych zapytań informacyjnych, bardzo prosimy osoby zainteresowane o wcześniejszy kontakt w celu umożliwienia bibliotekarzowi znalezienia odpowiednich materiałów (informacji o tych materiałach i formach ich dostępności).

» 14. Czy z biblioteką można kontaktować się telefonicznie?

Tak. Numer telefonu do biblioteki to: 12 43 32 806, 12 43 32 807.
Bardzo prosimy jednak o wyrozumiałość, jeśli chodzi o tę formę kontaktu. Ze względu na dużą frekwencję studentów, zwłaszcza w okresie roku akademickiego bibliotekarz nie zawsze będzie w stanie odpowiedzieć na szczegółowe pytania informacyjne. Telefonicznie można uzyskać informacje o godzinach otwarcia biblioteki, zasadach korzystania z biblioteki i wypożyczania książek, podstawową informację katalogową (dostępność danej pozycji w Bibliotece IZP). Prolongaty i rezerwacje książek prosimy dokonywać drogą e-mailową lub kontaktując się osobiście z pracownikami biblioteki.

» 15. Czy w bibliotece istnieje możliwość drukowania dokumentów?

Nie. W wyjątkowych przypadkach, jeżeli dokument jest pilnie potrzebny np. w czasie sesji można jednak skorzystać z takiej usługi, pod warunkiem rozsądnej ilości stron.

» 16. Co robić jeżeli poszukiwanej książki/dokumentu nie ma w bibliotece?

Na początku należy oczywiście sprawdzić w dostępnych katalogach czy nie ma jej w innych bibliotekach Krakowa. Lista wszystkich krakowskich bibliotek naukowych, resortowych i większych publicznych znajduje się na stronie internetowej Biblioteki Jagiellońskiej www.bj.uj.edu.pl. Jeżeli okaże się, że książkę ma biblioteka poza Krakowem, biblioteka IZP może ją sprowadzić (opłatę za przesyłkę pocztową pokrywa użytkownik) w ramach tzw. wypożyczenia międzybibliotecznego, ale wtedy taka pozycja będzie udostępniona jedynie w czytelni. Udostępniane w ten sposób tytuły muszą oczywiście spełniać jeden warunek: ich treść dotyczy szeroko rozumianej dziedziny zdrowia publicznego.

» 17. Co robić jeżeli poszukiwanego czasopisma nie ma w bibliotece?

Problem taki dotyczy raczej czasopism polskich. Czasopisma zagraniczne są w większości tylko w formie elektronicznej (dostęp do zasobów przez www.bm.cm-uj.krakow.pl). W uzasadnionych przypadkach np. dla studenckiego koła naukowego biblioteka IZP może sprowadzić poszukiwany artykuł z czasopism polskich pod warunkiem jego dostępności.

» 18. Czy w bibliotece jest wolny dostęp do półek?

Jedynie do zbiorów czasopism w czytelni. Do magazynu z książkami wchodzą tylko pracownicy biblioteki. W rzadkich uzasadnionych przypadkach: brak szczegółowej informacji katalogowej czy sprecyzowanego pytania (nie zawsze znamy dokładny tytuł, autora, itp.) można pojedynczo wejść do pomieszczenia magazynowego i przejrzeć tytuły z interesującej dziedziny.

» 19. Ile stanowisk komputerowych znajduje się w bibliotece?

W Bibliotece IZP dostępne jest do dyspozycji użytkowników 14 stanowisk komputerowych.

Kontakt

Biblioteka Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM

ul. Grzegórzecka 20/ pokój 17
31-531 Kraków
tel.: (12) 433 28 06, 07
e-mail: biblioteka.izp@bm.cm-uj.krakow.pl

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
9:00-16:00
9:00-17:00
9:00-16:00
9:00-17:00
9:00-16:00
9:00-14:00