Projekty realizowane w Bibliotece Medycznej w latach 1996-2013

2010–2013

• Udział zespołu bibliotekarzy medycznych w realizacji kursów dla kadry dydaktycznej pt. „Kompetencje i umiejętności informacyjne" w ramach ogólnouczelnianego projektu „Pro bono Collegii Medici Universitatis Jagiellonicae" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego UE
  • Udział zespołu BM w realizacji Zadania Badawczego SYNAT pt: "Utworzenie uniwersalnej, otwartej, repozytoryjnej platformy hostingowej i komunikacyjnej dla sieciowych zasobów wiedzy dla nauki, edukacji i otwartego społeczeństwa wiedzy" [Program strategiczny: Interdyscyplinarny system interaktywnej informacji naukowej i naukowo technicznej, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Nr Umowy SP/I/1/77065/10] realizowanego przez Uniwersytet Jagielloński.

2009-2010
MedLibTrain - „Zostań profesjonalnym nauczycielem umiejętności informacyjnych – program doskonalenia zawodowego dla bibliotekarzy medycznych. Wspólny projekt polskich i norweskich bibliotekarzy medycznych" - dofinansowany ze środków EOG i norweskiego mechanizmu finansowego. W efekcie powstała publikacja w wersji polskiej MedLibTrain : zostań lepszym nauczycielem kompetencji informacyjnych i angielskiej.

2000-2008
Realizacja szeregu projektów dofinansowanych z Centralnej Rezerwy Badań Własnych (Fundusz Rektora UJ CM) mających na celu kompleksowe wspomaganie serwisu informacji naukowej w sieci UJ CM:

• wdrożenie systemu elektronicznego skanowania i dystrybucji dokumentów w oparciu o sieć komputerową

• wdrożenie i zintegrowanie nowych narzędzi i technologii informacyjnych ze stronami www portalu Biblioteki – zarządzenie zasobami elektronicznymi, automatyczne pozyskiwanie i zasilanie danych w bibliografii dorobku piśmienniczego, linkowanie do pełnych tekstów

• udostępnianie użytkownikom e-zasobów bibliotecznych z domu poprzez sieć PROXY oraz uruchomienie sieci bezprzewodowej w BM

• elektroniczna archiwizacja wybranych czasopism w systemie SDDE i budowa jednolitej platformy udostępniania czasopism elektronicznych

• budowa systemu archiwizacji i udostępniania prac doktorskich w oparciu o oprogramowanie ALFRESCO jako platformy biblioteki cyfrowej BM.

2000-2002
KORNIK – Ogólnopolski internetowy serwis informacji naukowej z dziedziny medycyny i nauk pokrewnych dla lekarzy – projekt realizowany wspólnie z wydawnictwem Medycyna Praktyczna ze środków Fundacji im. Stefana Batorego.

1997–2006
Realizacja serii projektów dofinansowywanych ze środków Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej na działalność ogólnotechniczną i wspomagającą badania (DOT):

• Opracowanie i wdrożenie koncepcji wolnego dostępu do półek wraz z planem optymalizacji dostępu do specjalistycznej informacji medycznej;

• Opracowanie i wdrożenie koncepcji bibliograficznej bazy danych dorobku naukowego pracowników Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego;

• Retrospektywne opracowanie kolekcji medycznych zasobów w systemie VTLS i wdrożenia modułu elektronicznej rejestracji wypożyczeń i zwrotów;

• Inwentaryzacja retrospektywna starodruków wraz z opracowaniem centralnej informacji katalogowej w CM UJ;

• Budowa jednolitej platformy udostępniania czasopism elektronicznych w sieci UJ.

1996–1997
Kapitalna modernizacja czytelń, stworzenie pracowni multimedialnej, zakupy nowych regałów i mebli bibliotecznych oraz instalacje nowoczesnych systemów monitorowania i zabezpieczenia zbiorów w ramach programu LIBRARIUS finansowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej.

Oddział Informacji Naukowej BM

e-mail: informacja.naukowa@bm.cm-uj.krakow.pl